Catholic-Hierarchy DC

Domenico Maria Cardinal Jacobini

Deceased

Vicar General of Roma {Rome}, Italy

Cardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro

Prefect of the Congregation for Residence of Bishops


Events

DateAgeEventTitle
3 Sep 1837Born
4 Aug 188143.9AppointedTitular Archbishop of Tyrus
14 Aug 188143.9Ordained BishopTitular Archbishop of Tyrus
31 Mar 188244.5AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
16 Jun 189153.7AppointedApostolic Nuncio to Portugal
22 Jun 189658.8Elevated to Cardinal
Nov 189659.1AppointedOfficial of the Roman Curia - Other
3 Dec 189659.2AppointedCardinal-Priest of Santi Marcellino e Pietro
14 Dec 189962.2AppointedVicar General of Roma {Rome}, Italy
14 Dec 189962.2AppointedPrefect of the Congregation for Residence of Bishops
1 Feb 190062.4DiedVicar General of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Domenico Maria Jacobini (VIAF: 90207409)
Domenico Maria Cardinal Jacobini (born , died ) Vicar General of Roma {Rome}

EventPlace
Birth PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}
Ordained BishopSt. Peter's, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a bishop for 18.4 years
  • a cardinal for 3.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 574, and Page 49
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 22 Jun 1896
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1881, Number 44

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 21 May 2017