Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Battista Mantovano, O.M. †

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Bova

Titular Bishop of MeloŽ in Lycia


Events

DateAgeEventTitle
5 Jun 1822BornFuscaldo
3 Feb 184320.7Solemn ProfessedMember of Order of the Minims
8 Mar 184522.8Ordained DeaconDeacon of Order of the Minims
17 May 184522.9Ordained PriestPriest of Order of the Minims
15 Mar 188360.8AppointedCoadjutor Bishop of Bova, Italy
15 Mar 188360.8AppointedTitular Bishop of MeloŽ in Lycia
26 Mar 188360.8Ordained BishopTitular Bishop of MeloŽ in Lycia
May 1889²66.9ResignedCoadjutor Bishop of Bova, Italy
11 Jul 189472.1DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Bova, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Battista Mantovano:
Bishop Giovanni Battista Mantovano O.M. (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Bova

  • a priest for 49.2 years
  • a bishop for 11.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 155, and Page 385

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013