Catholic-Hierarchy DC

Bishop Karl Gnädinger

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Freiburg im Breisgau

Titular Bishop of Celerina


Events

DateAgeEventTitle
5 Nov 1905BornBohlingen-Baden
16 Mar 193024.4Ordained PriestPriest of Freiburg im Breisgau, Germany
5 Nov 196055.0AppointedAuxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau, Germany
5 Nov 196055.0AppointedTitular Bishop of Celerina
12 Jan 196155.2Ordained BishopTitular Bishop of Celerina
30 Dec 198075.2RetiredAuxiliary Bishop of Freiburg im Breisgau, Germany
12 Mar 199589.4DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Freiburg im Breisgau, Germany

MicroData Summary for Karl Gnädinger:
Bishop Karl Gnädinger (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Freiburg im Breisgau

  • a priest for 65.0 years
  • a bishop for 34.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 144

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 27 Mar 2014