Catholic-Hierarchy DC

Bishop Primo Gasbarri

Deceased

Bishop Emeritus of Grosseto


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1911BornViterbo
29 Oct 193322.2Ordained PriestPriest of Viterbo e Tuscania, Italy
30 Jul 195341.9AppointedAuxiliary Bishop of Velletri, Italy
30 Jul 195341.9AppointedTitular Bishop of Thennesus
20 Sep 195342.1Ordained BishopTitular Bishop of Thennesus
196553.3AppointedApostolic Administrator of Grosseto, Italy
197058.3AppointedApostolic Administrator of Sovana e Pitigliano, Italy
16 Oct 197160.1AppointedBishop of Grosseto, Italy
22 Oct 197564.1ResignedApostolic Administrator of Sovana e Pitigliano, Italy
22 Jan 197967.4ResignedBishop of Grosseto, Italy
6 Nov 198978.2DiedBishop Emeritus of Grosseto, Italy

MicroData Summary for Primo Gasbarri:
Bishop Primo Gasbarri (born , died ) Bishop Emeritus of Grosseto

  • a priest for 56.0 years
  • a bishop for 36.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013