Catholic-Hierarchy DC

Bishop Norman Joseph Gallagher

Deceased

Bishop of Thunder Bay, Ontario


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1917BornCoatbridge, Great Britain
29 Mar 194123.8Ordained PriestPriest
25 Jun 196346.1AppointedAuxiliary Bishop of Canada, Military
25 Jun 196346.1AppointedTitular Bishop of Adrasus
12 Sep 196346.3Ordained BishopTitular Bishop of Adrasus
28 Oct 196649.4AppointedAuxiliary Bishop of Montréal, Québec, Canada
16 Apr 197052.9AppointedBishop of Thunder Bay, Ontario, Canada
28 Dec 197558.6DiedBishop of Thunder Bay, Ontario, Canada

MicroData Summary for Norman Joseph Gallagher:
Bishop Norman Joseph Gallagher (born , died ) Bishop of Thunder Bay

  • a priest for 34.7 years
  • a bishop for 12.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1963
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 133

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013