Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tomas Aguon Camacho

Deceased

Bishop Emeritus of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)


Events

DateAgeEventTitle
18 Sep 1933Born
14 Jun 196127.7Ordained PriestPriest of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)
8 Nov 198451.1AppointedBishop of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)
13 Jan 198551.3Ordained BishopBishop of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)
6 Apr 201076.5RetiredBishop of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)
5 Mar 201884.4DiedBishop Emeritus of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for Tomas Aguon Camacho
Bishop Tomas Aguon Camacho (born , died ) Bishop Emeritus of Chalan Kanoa

EventPlace
Birth PlaceChalan Kanoa, Diocese of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands
Death PlaceCHC, Hospital, Garapan, Diocese of Chalan Kanoa, Northern Mariana Islands

  • a priest for 56.7 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 6 Apr 2010
  • d: CB, 4 Mar 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast