Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henry Joseph O’Leary

Deceased

Archbishop of Edmonton, Alberta


Events

DateAgeEventTitle
13 Mar 1879BornRichibouctou
21 Sep 190122.5Ordained PriestPriest
29 Jan 191333.9AppointedBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
22 May 191334.2Ordained BishopBishop of Charlottetown, Prince Edward Island, Canada
7 Sep 192041.5AppointedArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
8 Oct 192041.6InstalledArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada
5 Mar 193859.0DiedArchbishop of Edmonton, Alberta, Canada

MicroData Summary for Henry Joseph O’Leary:
Archbishop Henry Joseph O’Leary (born , died ) Archbishop of Edmonton

  • a priest for 36.5 years
  • a bishop for 24.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1913, Number 25
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 43

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013