Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Mario Escobar Serna

Deceased

Bishop Emeritus of Palmira


Events

DateAgeEventTitle
21 Nov 1927BornSanta Bárbara
1 Nov 195325.9Ordained PriestPriest
20 Jun 197446.6AppointedAuxiliary Bishop of Colombia, Military
20 Jun 197446.6AppointedTitular Bishop of Urbs Salvia
29 Jul 197446.7Ordained BishopTitular Bishop of Urbs Salvia
3 May 198254.5AppointedCoadjutor Bishop of Palmira, Colombia
20 Aug 198355.7SucceededBishop of Palmira, Colombia
13 Oct 200072.9ResignedBishop of Palmira, Colombia
10 Jun 200577.6DiedBishop Emeritus of Palmira, Colombia

MicroData Summary for José Mario Escobar Serna:
Bishop José Mario Escobar Serna (born , died ) Bishop Emeritus of Palmira

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 30.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013