Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Prosper Auguste Dusserre

Deceased

Archbishop of Alger


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1833BornAvesnelles, France
16 Feb 185622.8Ordained PriestPriest
10 Aug 187845.3SelectedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
13 Sep 187845.4ConfirmedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
15 Dec 187845.6Ordained BishopBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
13 Feb 188046.8SelectedCoadjutor Archbishop of Alger, Algeria
27 Feb 188046.8ConfirmedCoadjutor Archbishop of Alger, Algeria
27 Feb 188046.8AppointedTitular Archbishop of Damascus
27 Feb 188046.8AppointedApostolic Administrator of Constantine (-Hippone), Algeria
Jul 188148.2ResignedApostolic Administrator of Constantine (-Hippone), Algeria
25 Nov 189259.6SucceededArchbishop of Alger, Algeria
30 Dec 189764.7DiedArchbishop of Alger, Algeria

MicroData Summary for Prosper Auguste Dusserre:
Archbishop Prosper Auguste Dusserre (born , died ) Archbishop of Alger

  • a priest for 41.9 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 89, and Page 223
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 238

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013