Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Géraud-Marie Soubrier

Deceased

Bishop Emeritus of Oran

Titular Archbishop of Samosata


Events

DateAgeEventTitle
13 Jan 1826BornBadailhac
7 Apr 184923.2Ordained PriestPriest
2 Mar 188660.1SelectedBishop of Oran, Algeria
10 Jun 188660.4ConfirmedBishop of Oran, Algeria
2 Oct 188660.7Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
24 Mar 189872.2ResignedBishop of Oran, Algeria
24 Mar 189872.2AppointedTitular Archbishop of Samosata
11 Aug 189973.6DiedBishop Emeritus of Oran, Algeria

MicroData Summary for Géraud-Marie Soubrier:
Archbishop Géraud-Marie Soubrier (born , died ) Bishop Emeritus of Oran

  • a priest for 50.3 years
  • a bishop for 12.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 427, and Page 498

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013