Catholic-Hierarchy DC

Bishop José Vicente Díaz Bravo, O. Carm. †

Deceased

Bishop of Durango


Events

DateAgeEventTitle
27 Mar 1708BornTudela, Spain
20 Nov 176961.6AppointedBishop of Durango, México
3 Jun 177062.2Ordained BishopBishop of Durango, México
24 Apr 177264.1DiedBishop of Durango, México

MicroData Summary for José Vicente Díaz Bravo:
Bishop José Vicente Díaz Bravo O. Carm. (born , died ) Bishop of Durango

  • a bishop for 1.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 87, Number 441

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 26 Oct 2013