Catholic-Hierarchy DC

Bishop Arthur Douville

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec


Events

DateAgeEventTitle
22 Jul 1894BornSaint-Casimir-de-Portneuf
25 May 191924.8Ordained PriestPriest of Québec, Canada
30 Nov 193945.4AppointedAuxiliary Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
30 Nov 193945.4AppointedTitular Bishop of Vita
29 Jan 194045.5Ordained BishopTitular Bishop of Vita
21 Mar 194247.7AppointedCoadjutor Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
27 Nov 194248.3SucceededBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
13 Jun 196772.9ResignedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
13 Jun 196772.9AppointedTitular Bishop of Zattara
26 Nov 197076.3ResignedTitular Bishop of Zattara
5 Aug 198692.0DiedBishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for Arthur Douville:
Bishop Arthur Douville (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe

  • a priest for 67.2 years
  • a bishop for 46.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 3

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013