Catholic-Hierarchy DC

Bishop Albert Sanschagrin, O.M.I. †

Deceased

Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1911Born
2 Aug 193119.9ProfessedMember of Oblates of Mary Immaculate
8 Sep 193423.0Perpetual VowsMember of Oblates of Mary Immaculate
24 May 193624.8Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
12 Aug 195746.0AppointedCoadjutor Bishop of Amos, Québec, Canada
12 Aug 195746.0AppointedTitular Bishop of Bagis
14 Sep 195746.1Ordained BishopTitular Bishop of Bagis
31 Oct 195948.2AppointedApostolic Administrator of Amos, Québec, Canada
13 Jun 196755.8AppointedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
27 Jul 196755.9InstalledBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
18 Jul 197967.9ResignedBishop of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada
2 Apr 200997.6DiedBishop Emeritus of Saint-Hyacinthe, Québec, Canada

MicroData Summary for Albert Sanschagrin (VIAF: 317274116)
Bishop Albert Sanschagrin O.M.I. (born , died ) Bishop Emeritus of Saint-Hyacinthe

EventPlace
Birth PlaceSaint-Tite
Ordained BishopSacré-Coeur, Church, Ottawa
Death PlaceRichelieu
Buried Place (Original)Cathedral, Saint-Hyacinthe, Diocese of Saint-Hyacinthe, Québec

  • a priest for 72.8 years
  • a bishop for 51.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • d: CB
  • b: Annuario Pontificio, Year 2003, Page 567
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)
  • c1/coad/i: CB, 18 Sep 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast