Catholic-Hierarchy DC

Bishop Inácio João Dal Monte, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop of Guaxupé, Minas Gerais


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1897BornRibeirâo Preto
5 Apr 192426.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
15 Mar 194951.5AppointedCoadjutor Bishop of Joinville, Santa Catarina, Brazil
15 Mar 194951.5AppointedTitular Bishop of Agbia
26 May 194951.7Ordained BishopTitular Bishop of Agbia
21 May 195254.7AppointedBishop of Guaxupé, Minas Gerais, Brazil
29 May 196365.8DiedBishop of Guaxupé, Minas Gerais, Brazil

MicroData Summary for Inácio João Dal Monte:
Bishop Inácio João Dal Monte O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop of Guaxupé

  • a priest for 39.1 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1949, Number 37

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013