Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Damasceno da Costa

Deceased

Bishop of Angra


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1867BornCovilha
20 Sep 189023.6Ordained PriestPriest
2 Oct 191447.6AppointedBishop of Angra, Portugal
11 Apr 191548.1Ordained BishopBishop of Angra, Portugal
27 Jan 192254.9DiedBishop of Angra, Portugal

MicroData Summary for Manuel Damasceno da Costa:
Bishop Manuel Damasceno da Costa (born , died ) Bishop of Angra

  • a priest for 31.3 years
  • a bishop for 6.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Annuario Pontificio, Year 1923
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 56
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1915, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015