Catholic-Hierarchy DC

Bishop António Alves Ferreira

Deceased

Bishop of Viseu


Events

DateAgeEventTitle
11 Jun 1864BornValhascos
18 Dec 188622.5Ordained PriestPriest
19 Dec 190743.5AppointedCoadjutor Bishop of Viseu, Portugal
19 Dec 190743.5AppointedTitular Bishop of Martyropolis
26 Jan 190843.6Ordained BishopTitular Bishop of Martyropolis
2 Jul 191147.1SucceededBishop of Viseu, Portugal
29 Jan 192762.6DiedBishop of Viseu, Portugal

MicroData Summary for António Alves Ferreira:
Bishop António Alves Ferreira (born , died ) Bishop of Viseu

  • a priest for 40.1 years
  • a bishop for 19.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1908, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013