Catholic-Hierarchy DC

Bishop Carlo Cavalla

Deceased

Bishop Emeritus of Casale Monferrato


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1919BornVillafranca d'Asti
19 Jun 194324.0Ordained PriestPriest
1 Mar 197151.7AppointedBishop of Casale Monferrato, Italy
18 Apr 197151.8Ordained BishopBishop of Casale Monferrato, Italy
3 Jun 199575.9RetiredBishop of Casale Monferrato, Italy
4 Jan 199979.5DiedBishop Emeritus of Casale Monferrato, Italy

MicroData Summary for Carlo Cavalla:
Bishop Carlo Cavalla (born , died ) Bishop Emeritus of Casale Monferrato

  • a priest for 55.5 years
  • a bishop for 27.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.1, 18 Dec 2014; Data: 20 Dec 2014