Catholic-Hierarchy DC

Bishop Armand Clabaut, O.M.I. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba

Titular Bishop of Troas


Events

DateAgeEventTitle
20 Aug 1900BornMarquette-lèz-Lille, France
4 Jul 192625.9Ordained PriestPriest of Oblates of Mary Immaculate
1 Jul 193736.9AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
1 Jul 193736.9AppointedTitular Bishop of Troas
21 Aug 193737.0Ordained BishopTitular Bishop of Troas
1940²39.4ResignedCoadjutor Vicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada
17 Jan 196665.4DiedCoadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Baie d’Hudson {Hudson Bay}, Manitoba, Canada

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Armand Clabaut:
Bishop Armand Clabaut O.M.I. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic of Baie d’Hudson {Hudson Bay}

  • a priest for 39.5 years
  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013