Catholic-Hierarchy DC

Bishop Juan Ignacio de Castorena y Ursúa y Goyeneche

Deceased

Bishop of Yucatán (Mérida)


Events

DateAgeEventTitle
31 Jul 1668BornZacatecas
6 Jul 172960.9AppointedBishop of Yucatán (Mérida), México
27 Aug 173062.1Ordained BishopBishop of Yucatán (Mérida), México
11 Sep 173062.1InstalledBishop of Yucatán (Mérida), México
13 Jul 173365.0DiedBishop of Yucatán (Mérida), México

MicroData Summary for Juan Ignacio de Castorena y Ursúa y Goyeneche:
Bishop Juan Ignacio de Castorena y Ursúa y Goyeneche (born , died ) Bishop of Yucatán (Mérida)

  • a bishop for 2.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 5, Page 421
  • ob/obp: Le Petit Episcopologe, Issue 193, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 22 Oct 2013