Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Oscar Rolando Cantuarias Pastor

Deceased

Archbishop Emeritus of Piura


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1931BornAscope
17 Dec 195524.6Ordained PriestPriest
5 Oct 197342.4AppointedBishop of Tacna, Peru
2 Dec 197342.6Ordained BishopBishop of Tacna, Peru
9 Sep 198150.3AppointedArchbishop of Piura, Peru
11 Jul 200675.2RetiredArchbishop of Piura, Peru
8 Nov 201180.5DiedArchbishop Emeritus of Piura, Peru

MicroData Summary for Oscar Rolando Cantuarias Pastor:
Archbishop Oscar Rolando Cantuarias Pastor (born , died ) Archbishop Emeritus of Piura

  • a priest for 55.9 years
  • a bishop for 37.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 11 Jul 2006
  • d: CB, 8 Nov 2011
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013