Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pio Paschini

Deceased

Rector Emeritus of the Pontifical Lateran University

Titular Bishop of Eudoxias


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1878BornTolmezzo
8 Sep 190022.5Ordained PriestPriest
193253.8AppointedRector of the Pontifical Lateran University
195778.8RetiredRector of the Pontifical Lateran University
20 Aug 196284.5AppointedTitular Bishop of Eudoxias
7 Oct 196284.6Ordained BishopTitular Bishop of Eudoxias
14 Dec 196284.8DiedRector Emeritus of the Pontifical Lateran University

MicroData Summary for Pio Paschini:
Bishop Pio Paschini (born , died ) Rector Emeritus of Pontifical Lateran University

  • a priest for 62.3 years
  • a bishop for .2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 166

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013