Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vincentas Borisevicius

Deceased

Bishop of Telšiai


Events

DateAgeEventTitle
23 Nov 1887BornBebrininkai
29 May 191022.5Ordained PriestPriest
3 Feb 194052.1AppointedAuxiliary Bishop of Telšiai, Lithuania
3 Feb 194052.1AppointedTitular Bishop of Lysias
10 Mar 194052.2Ordained BishopTitular Bishop of Lysias
21 Jan 194456.1AppointedBishop of Telšiai, Lithuania
18 Nov 194658.9DiedBishop of Telšiai, Lithuania

MicroData Summary for Vincentas Borisevicius:
Bishop Vincentas Borisevicius (born , died ) Bishop of Telšiai

  • a priest for 36.4 years
  • a bishop for 6.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1940, Number 10

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015