Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Biffi

Deceased

Archbishop Emeritus of Bologna

Cardinal-Priest of Santi Giovanni Evangelista e Petronio


Events

DateAgeEventTitle
13 Jun 1928BornMilano
23 Dec 195022.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
7 Dec 197547.4AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
7 Dec 197547.4AppointedTitular Bishop of Fidenae
11 Jan 197647.5Ordained BishopTitular Bishop of Fidenae
19 Apr 198455.8AppointedArchbishop of Bologna, Italy
1 Jun 198455.9InstalledArchbishop of Bologna, Italy
25 May 198556.9Elevated to Cardinal
25 May 198556.9AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni Evangelista e Petronio
16 Dec 200375.5RetiredArchbishop of Bologna, Italy
11 Jul 201587.0DiedArchbishop Emeritus of Bologna, Italy

MicroData Summary for Giacomo Biffi:
Giacomo Cardinal Biffi (born , died ) Archbishop Emeritus of Bologna

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 39.5 years
  • a cardinal for 30.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • d: CB, 11 Jul 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.7, 19 Jun 2015; Data: 11 Jul 2015