Catholic-Hierarchy DC

Bishop Libero Tresoldi

Deceased

Bishop Emeritus of Crema


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1921BornRivolta d'Adda
29 May 194322.4Ordained PriestPriest
28 Sep 197049.7AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
28 Sep 197049.7AppointedTitular Bishop of Altinum
22 Nov 197049.8Ordained BishopTitular Bishop of Altinum
10 Dec 198160.9AppointedBishop of Crema, Italy
11 Jul 199675.5RetiredBishop of Crema, Italy
22 Oct 200988.8DiedBishop Emeritus of Crema, Italy

MicroData Summary for Libero Tresoldi:
Bishop Libero Tresoldi (born , died ) Bishop Emeritus of Crema

  • a priest for 66.4 years
  • a bishop for 38.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 130
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013