Catholic-Hierarchy DC

Bishop Máximo André Biennès, T.O.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso


Events

DateAgeEventTitle
29 Jul 1921BornAlbi, France
20 Jun 194725.9Ordained PriestPriest of Third Order Regular of St. Francis of Penance
3 Nov 196746.3AppointedBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
25 Feb 196846.6Ordained BishopBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
24 Jul 199170.0ResignedBishop of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil
10 Aug 200786.0DiedBishop Emeritus of São Luíz de Cáceres, Mato Grosso, Brazil

MicroData Summary for Máximo André Biennès:
Bishop Máximo André Biennès T.O.R. (born , died ) Bishop Emeritus of São Luíz de Cáceres

  • a priest for 60.1 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 142
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013