Catholic-Hierarchy DC

Bishop Athanase Bala, C.S.Sp.

Bishop Emeritus of Bafia


Events

DateAgeEventTitle
2 Mar 1927 BornNlong
3 Jul 195528.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Holy Spirit
31 May 197649.2AppointedCoadjutor Bishop of Bafia, Cameroon
31 May 197649.2AppointedTitular Bishop of Gegi
26 Sep 197649.6Ordained BishopTitular Bishop of Gegi
21 Dec 197750.8SucceededBishop of Bafia, Cameroon
3 May 200376.2RetiredBishop of Bafia, Cameroon

MicroData Summary for Athanase Bala:
Bishop Athanase Bala C.S.Sp. (born ) Bishop Emeritus of Bafia

Please contact the Bishop through the Diocese of Bafia.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013