Catholic-Hierarchy DC

Syrian Arab Republic

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
Most Senior
27 Nov 1981 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
8 Oct 1983 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
18 Dec 1983 Archbishop Denys Raboula Antoine BeylouniCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
26 Oct 1986 Archbishop Abraham (Ibrahim) Nehmé, B.C.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
4 Feb 1990 Archbishop Boutros MarayatiArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian)
18 Mar 1990 Bishop Joseph Arnaouti, I.C.P.B.Patriarchal Exarch of Damas (Armenian)
10 Oct 1992 Archbishop Isidore Battikha, B.A.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
11 Oct 1992 Bishop Antoine Audo, S.J.Bishop of Alep [Beroea, Halab] (Chaldean)
6 Jan 1993 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
16 Sep 1995 Archbishop Jean-Clément JeanbartArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)
17 Dec 1995 Archbishop Fares MaakarounBishop Emeritus of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Brazil
7 Jan 1996 Archbishop Gregorios Elias TabéArchbishop Emeritus of Damas (Syrian)
Most Junior
13 Sep 2020 Bishop Rami Flaviano Al-KabalanApostolic Visitor (Visitator)
25 Aug 2019 Bishop George Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Brazil
1 Feb 2019 Archbishop Elias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
12 Aug 2018 Bishop Elie (Yéghia) Yéghiayan, I.C.P.B.Bishop of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France
7 Dec 2015 Archbishop Joseph TobjiArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)
21 Nov 2015 Bishop Sarkis Davidian, I.C.P.B.Bishop of Ispahan {Esfáan} (Armenian), Iran
21 Nov 2015 Bishop Kévork Assadourian, I.C.P.B.Auxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
18 Apr 2015 Bishop Antoine ChbeirBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)
11 Jan 2014 Bishop Georges Abou Khazen, O.F.M.Vicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab]
27 Sep 2013 Bishop Ibrahim Salameh, S.M.S.P.Apostolic Exarch of Argentina (Melkite Greek)
25 Aug 2013 Archbishop Nicolas Antiba, B.A.Patriarchal Vicar of Damas (Melkite Greek)
25 Feb 2012 Bishop Elias Khoury SlemanBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.7, 8 May 2021; Data: 24 Sep 2021

Quantcast