Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Georges Salim Khawam, S.M.S.P.

Archbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria


Events

DateAgeEventTitle
7 Apr 1959 Born
1979²19.7First VowsMember of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
5 Aug 198425.3Ordained PriestPriest of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
2013²53.7AppointedSuperior General of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
2019²59.7CeasedSuperior General of Società dei Missionari di San Paolo (Melkite Greek)
23 Jun 202162.2SelectedArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
17 Aug 202162.3ConfirmedArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
16 Oct 202162.5Ordained BishopArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria
19 Nov 202162.6InstalledArchbishop of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek), Syria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Georges Salim Khawam
Archbishop Georges Salim Khawam S.M.S.P. (born ) Archbishop of Lattaquié {Laodicea}

EventPlace
Birth PlaceAlep
Ordained BishopSaint-Paul, Basilica, Harissa, Lebanon

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Lattaquié {Laodicea} (Melkite Greek).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 17 Aug 2021
  • b/c1: CB, 17 Aug 2021
  • ob: CB, 29 Sep 2021
  • c2: CB, 14 Oct 2021
  • i: CB, 15 Oct 2021
  • c34: CB, 16 Oct 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 17 Oct 2021

Quantcast