Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lawrence Subrata Howlader, C.S.C.

Archbishop of Chattogram, Bangladesh


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1965 Born
6 Aug 199327.9Perpetual VowsMember of Congregation of Holy Cross
31 Dec 199429.3Ordained PriestPriest of Congregation of Holy Cross
7 May 200943.6AppointedAuxiliary Bishop of Chittagong, Bangladesh
7 May 200943.6AppointedTitular Bishop of Afufenia
3 Jul 200943.8Ordained BishopTitular Bishop of Afufenia
29 Dec 201550.2AppointedBishop of Barisal, Bangladesh
19 Feb 202155.4AppointedArchbishop of Chattogram, Bangladesh
22 May 202155.6InstalledArchbishop of Chattogram, Bangladesh

MicroData Summary for Lawrence Subrata Howlader
Archbishop Lawrence Subrata Howlader C.S.C. (born ) Archbishop of Chattogram

EventPlace
Birth PlaceNoborgram
Ordained BishopGrounds of, St. Peter, Church, Barisal, Diocese of Barisal

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Chattogram.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 7 May 2009
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 199, Number 16,241
  • ab: Bollettino, 29 Dec 2015
  • ab: Bollettino, 19 Feb 2021
  • i: AM, 26 May 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 29 May 2021

Quantcast