Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franciscus van Roessel, C.I.C.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ujung Pandang


Events

DateAgeEventTitle
16 Dec 1918BornOisterwijk
8 Sep 193819.7ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
4 Aug 194324.6Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
18 Jan 198869.1AppointedArchbishop of Ujung Pandang, Indonesia
19 Mar 198869.3Ordained BishopArchbishop of Ujung Pandang, Indonesia
21 May 199475.4RetiredArchbishop of Ujung Pandang, Indonesia
8 May 200081.4DiedArchbishop Emeritus of Ujung Pandang, Indonesia

MicroData Summary for Franciscus van Roessel:
Archbishop Franciscus van Roessel C.I.C.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ujung Pandang

  • a priest for 56.8 years
  • a bishop for 12.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 109, Number 9,615
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013