Catholic-Hierarchy DC

Bishop Maximino Velasco, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}

Titular Bishop of Amorium


Events

DateAgeEventTitle
7 Aug 1851BornCasorvida, Spain
8 Dec 186918.3ProfessedMember of Order of Friars Preachers
13 Jun 187523.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
20 Aug 188938.0AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}, Viet Nam
20 Aug 188938.0AppointedTitular Bishop of Amorium
5 Jan 189038.4Ordained BishopTitular Bishop of Amorium
7 Feb 190250.5SucceededVicar Apostolic of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}, Viet Nam
4 Jul 192472.9ResignedVicar Apostolic of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}, Viet Nam
9 Jul 192573.9DiedVicar Apostolic Emeritus of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}, Viet Nam

MicroData Summary for Maximino Velasco:
Bishop Maximino Velasco O.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Northern Tonking {Tonkino Settentrionale}

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 96
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 52

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013