Catholic-Hierarchy DC

Bishop Nicasio Arellano, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}

Titular Bishop of Cucusus


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1861BornCorella, Spain
19 Sep 187917.8ProfessedMember of Order of Friars Preachers
13 Mar 188523.2Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
23 Apr 190644.4AppointedVicar Apostolic of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}, Viet Nam
23 Apr 190644.4AppointedTitular Bishop of Cucusus
14 Oct 190644.8Ordained BishopTitular Bishop of Cucusus
14 Apr 191957.3ResignedVicar Apostolic of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}, Viet Nam
5 Jan 192765.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}, Viet Nam

MicroData Summary for Nicasio Arellano:
Bishop Nicasio Arellano O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Eastern Tonking {Tonkino Orientale}

  • a priest for 41.8 years
  • a bishop for 20.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013