Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Gabriel Marie Étienne Vanel

Deceased

Archbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France


Events

DateAgeEventTitle
12 Jan 1925Born
29 Jun 194924.4Ordained PriestPriest
21 Apr 197045.2AppointedVicar Apostolic of France, Military
21 Apr 197045.2AppointedTitular Bishop of Rota
13 Jun 197045.4Ordained BishopTitular Bishop of Rota
12 Feb 198358.0ResignedVicar Apostolic of France, Military
21 Jun 198560.4AppointedArchbishop of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France
1 Mar 199671.1ResignedArchbishop of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France
1 Mar 201388.1DiedArchbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez), France

MicroData Summary for Gabriel Marie Étienne Vanel (VIAF: 5095083)
Archbishop Gabriel Marie Étienne Vanel (born , died ) Archbishop Emeritus of Auch (-Condom-Lectoure-Lombez)

EventPlace
Birth PlaceAmpuis
Ordained BishopSaint Pius X, Basilica, Lourdes

  • a priest for 63.6 years
  • a bishop for 42.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 1 Mar 2013
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 216, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 9, Number 470

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast