Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Truong-cao-Dai, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng

Titular Bishop of Sila


Events

DateAgeEventTitle
5 Jun 1913BornAnlap
18 May 194027.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
8 Jan 195339.6AppointedVicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
8 Jan 195339.6AppointedTitular Bishop of Sila
19 Mar 195339.8Ordained BishopTitular Bishop of Sila
196046.6ResignedVicar Apostolic of Hai Ph˛ng, Viet Nam
29 Jun 196956.1DiedVicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng, Viet Nam

MicroData Summary for Joseph Truong-cao-Dai:
Bishop Joseph Truong-cao-Dai O.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Hai Ph˛ng

  • a priest for 29.1 years
  • a bishop for 16.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013