Catholic-Hierarchy DC

Archbishop John Jarlath Dooley, S.S.C.M.E. †

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Macra


Events

DateAgeEventTitle
6 Jul 1906BornKilmaine, Ireland
20 Dec 193125.4Ordained PriestPriest of Missionary Society of St. Columban
18 Oct 195145.2AppointedTitular Archbishop of Macra
18 Oct 195145.2AppointedApostolic Delegate to Indochina
21 Dec 195145.4Ordained BishopTitular Archbishop of Macra
15 Sep 195953.1AppointedOfficial of the Secretariat of State
196659.4RetiredOfficial of the Secretariat of State
18 Sep 199791.1DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for John Jarlath Dooley:
Archbishop John Jarlath Dooley S.S.C.M.E. (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 65.7 years
  • a bishop for 45.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1951, Number 119

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015