Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Rochus Josef Tatamai, M.S.C.

Archbishop of Rabaul, Papua New Guinea


Events

DateAgeEventTitle
24 Sep 1962 Born
2 Feb 198320.3ProfessedMember of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
2 Feb 198926.3Solemn VowsMember of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
26 Nov 198927.1Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
8 Jul 200542.7AppointedAuxiliary Bishop of Kerema, Papua New Guinea
8 Jul 200542.7AppointedTitular Bishop of Accia
29 Sep 200543.0Ordained BishopTitular Bishop of Accia
29 Nov 200745.1AppointedBishop of Bereina, Papua New Guinea
22 Jun 201855.7AppointedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
15 Aug 201855.8InstalledBishop of Kavieng, Papua New Guinea
19 Jun 202057.7AppointedArchbishop of Rabaul, Papua New Guinea

MicroData Summary for Rochus Josef Tatamai
Archbishop Rochus Josef Tatamai M.S.C. (born ) Archbishop of Rabaul

EventPlace
Birth PlaceRaduna
Ordained BishopCathedral, Kerema, Diocese of Kerema

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Rabaul.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 8 Jul 2005
  • ob: CB
  • ab: Bollettino, 29 Nov 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 182, Number 14,980
  • obp: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Additions/Corrections (front)
  • ab: Bollettino, 22 Jun 2018
  • i: CB, 17 Aug 2018
  • ab: Bollettino, 19 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 19 Jun 2020

Quantcast