Catholic-Hierarchy DC

Bishop Noè Giuseppe Tacconi, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic of Kaifeng [Kaifeng]

Titular Bishop of Aradus


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1873BornPavia, Italy
6 Oct 189017.6ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
4 Aug 189522.4Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
18 Sep 191138.6AppointedVicar Apostolic of Southern Honan {Ho-Nan Meridionale}, China
18 Sep 191138.6AppointedTitular Bishop of Aradus
30 Nov 191138.8Ordained BishopTitular Bishop of Aradus
20 Nov 191643.7AppointedVicar Apostolic of Eastern Honan {Ho-Nan Orientale}, China
3 Dec 192451.8AppointedVicar Apostolic of Kaifeng [Kaifeng], China
26 Sep 194269.6DiedVicar Apostolic of Kaifeng [Kaifeng], China

MicroData Summary for Noè Giuseppe Tacconi:
Bishop Noè Giuseppe Tacconi P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic of Kaifeng [Kaifeng]

  • a priest for 47.1 years
  • a bishop for 30.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 63
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1911, Number 95

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013