Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ernest Frans Geurts, C.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Yüngpingfu, China

Titular Bishop of Rhinocorura


Events

DateAgeEventTitle
9 Dec 1862Born
1882¹19.0ProfessedMember of Congregation of the Mission
1 May 188724.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
25 Dec 189937.0AppointedVicar Apostolic of Eastern Chi-Li {Ce-Li Orientale}, China
28 Dec 189937.0AppointedTitular Bishop of Rhinocorura
4 Feb 190037.1Ordained BishopTitular Bishop of Rhinocorura
3 Dec 192461.9AppointedVicar Apostolic of Yüngpingfu, China
21 Jul 194077.6DiedVicar Apostolic of Yüngpingfu, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ernest Frans Geurts
Bishop Ernest Frans Geurts C.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Yüngpingfu

EventPlace
Birth PlaceMaashees, Diocese of ’s Hertogenbosch (Bois-le-Duc), Netherlands
Ordained Bishop’s Hertogenbosch, Diocese of ’s Hertogenbosch (Bois-le-Duc), Netherlands
Death PlaceLulung

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 40.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 481
  • b: Bishops-In-China.com, 1 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast