Catholic-Hierarchy DC

Bishop Martino Chiolino, P.I.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Weihweifu, China

Titular Bishop of Calama


Events

DateAgeEventTitle
7 Oct 1877Born
189820.2ProfessedMember of Pontifical Institute for Foreign Missions
2 Jun 190022.6Ordained PriestPriest of Pontifical Institute for Foreign Missions
23 Feb 192143.3AppointedVicar Apostolic of Northern Honan {Ho-Nan Settentrionale}, China
10 Mar 192143.4AppointedTitular Bishop of Calama
2 Oct 192143.9Ordained BishopTitular Bishop of Calama
7 May 192951.5ResignedVicar Apostolic of Weihweifu, China
7 May 192951.5AppointedApostolic Administrator of Weihweifu, China
11 Apr 194668.5CeasedApostolic Administrator of Weihweifu, China
19 Apr 194870.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Weihweifu, China

MicroData Summary for Martino Chiolino
Bishop Martino Chiolino P.I.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Weihweifu

EventPlace
Birth PlaceValchiusella, Italy

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 26.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1949
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 73

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast