Catholic-Hierarchy DC

Bishop Alfred Matthew Stemper, M.S.C. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kavieng


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1913BornBlack Hammer, MN, USA
23 Jun 194027.5Ordained PriestPriest of Missionaries of the Sacred Heart of Jesus
5 Jul 195744.5AppointedVicar Apostolic of Kavieng, Papua New Guinea
5 Jul 195744.5AppointedTitular Bishop of Eleutheropolis in Palaestina
28 Oct 195744.8Ordained BishopTitular Bishop of Eleutheropolis in Palaestina
15 Nov 196653.9AppointedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
24 Oct 198067.8ResignedBishop of Kavieng, Papua New Guinea
20 Feb 198471.1DiedBishop Emeritus of Kavieng, Papua New Guinea

MicroData Summary for Alfred Matthew Stemper:
Bishop Alfred Matthew Stemper M.S.C. (born , died ) Bishop Emeritus of Kavieng

  • a priest for 43.7 years
  • a bishop for 26.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • ob/c3: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013