Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Jean-Joseph Soubiranne

Deceased

Bishop Emeritus of Belley

Titular Archbishop of Neocaesarea in Ponto


Events

DateAgeEventTitle
18 Jan 1828BornCéret, France
20 Dec 185123.9Ordained PriestPriest
22 Dec 187143.9AppointedAuxiliary Bishop of Alger, Algeria
22 Dec 187143.9AppointedTitular Bishop of Sebaste in Cilicia
4 Feb 187244.0Ordained BishopTitular Bishop of Sebaste in Cilicia
7 Feb 188052.1SelectedBishop of Belley, France
27 Feb 188052.1ConfirmedBishop of Belley, France
20 Apr 188052.3InstalledBishop of Belley, France
Oct 1887³59.7ResignedBishop of Belley, France
25 Nov 188759.9AppointedTitular Archbishop of Neocaesarea in Ponto
18 Jun 189365.4DiedBishop Emeritus of Belley, France

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Pierre-Jean-Joseph Soubiranne:
Archbishop Pierre-Jean-Joseph Soubiranne (born , died ) Bishop Emeritus of Belley

  • a priest for 41.5 years
  • a bishop for 21.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 145, and Page 406
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 506

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013