Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gregory Singkai

Deceased

Bishop of Bougainville


Events

DateAgeEventTitle
1935BornKoromira
17 Dec 196632.0Ordained PriestPriest of Northern Solomon Islands, Papua New Guinea
1 Jul 197439.5AppointedBishop of Bougainville, Papua New Guinea
24 Nov 197439.9Ordained BishopBishop of Bougainville, Papua New Guinea
12 Sep 199661.7DiedBishop of Bougainville, Papua New Guinea

MicroData Summary for Gregory Singkai:
Bishop Gregory Singkai (died ) Bishop of Bougainville

  • a priest for 29.7 years
  • a bishop for 21.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013