Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mori Julien-Marie Sidibé

Deceased

Bishop of Ségou


Events

DateAgeEventTitle
1927BornGoualala
30 Apr 195730.3Ordained PriestPriest
1 Jul 197447.5AppointedBishop of Ségou, Mali
7 Dec 197447.9Ordained BishopBishop of Ségou, Mali
25 Mar 200376.2DiedBishop of Ségou, Mali

MicroData Summary for Mori Julien-Marie Sidibé:
Bishop Mori Julien-Marie Sidibé (died ) Bishop of Ségou

  • a priest for 45.9 years
  • a bishop for 28.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 173, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013