Catholic-Hierarchy DC

Bishop Enrique San Pedro, S.J. †

Deceased

Bishop of Brownsville, Texas


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1926BornLa Habana, Cuba
7 Dec 194115.7ProfessedMember of Society of Jesus
12 Mar 195731.0Ordained DeaconDeacon of Society of Jesus
18 Mar 195731.0Ordained PriestPriest of Society of Jesus
1 Apr 198660.0AppointedAuxiliary Bishop of Galveston-Houston, Texas, USA
1 Apr 198660.0AppointedTitular Bishop of Siccesi
29 Jun 198660.3Ordained BishopTitular Bishop of Siccesi
13 Aug 199165.4AppointedCoadjutor Bishop of Brownsville, Texas, USA
26 Sep 199165.5InstalledCoadjutor Bishop of Brownsville, Texas, USA
30 Nov 199165.7SucceededBishop of Brownsville, Texas, USA
17 Jul 199468.3DiedBishop of Brownsville, Texas, USA

MicroData Summary for Enrique San Pedro:
Bishop Enrique San Pedro S.J. (born , died ) Bishop of Brownsville

  • a priest for 37.3 years
  • a bishop for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • od/c1: CB, 26 Feb 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 27 Feb 2015