Catholic-Hierarchy DC

Bishop Egidio Sampieri, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

Titular Bishop of Ida in Mauretania


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1928BornAlessandria
7 Sep 195224.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
29 Apr 197850.2AppointedVicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto}
29 Apr 197850.2AppointedTitular Bishop of Ida in Mauretania
29 Apr 197850.2AppointedVicar Apostolic of Port-Said, Egypt
29 Apr 197850.2AppointedVicar Apostolic of Eliopoli di Egitto, Egypt
30 Jun 197850.4Ordained BishopTitular Bishop of Ida in Mauretania
30 Nov 198759.8AppointedVicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)
26 Aug 200072.5DiedVicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

MicroData Summary for Egidio Sampieri:
Bishop Egidio Sampieri O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Alexandria of Egypt {Alessandria di Egitto} (-Eliopoli di Egitto-Port-Said)

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015