Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Sahagún López

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Guadalajara, Jalisco

Titular Bishop of Simitthu


Events

DateAgeEventTitle
17 Feb 1917BornTeocuitatlán
24 Apr 194326.2Ordained PriestPriest
18 Jul 196649.4AppointedBishop of Linares, Nuevo León, México
21 Sep 196649.6Ordained BishopBishop of Linares, Nuevo León, México
31 Oct 197356.7ResignedBishop of Linares, Nuevo León, México
31 Oct 197356.7AppointedAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
31 Oct 197356.7AppointedTitular Bishop of Simitthu
15 Apr 199275.2RetiredAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
31 Oct 200588.7DiedBishop Emeritus of Linares, Nuevo León, México

MicroData Summary for Antonio Sahagún López:
Bishop Antonio Sahagún López (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Guadalajara

  • a priest for 62.5 years
  • a bishop for 39.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 183, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013