Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Godinez Flores

Deceased

Bishop of Aguascalientes


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1936BornJamay
25 Oct 195923.5Ordained PriestPriest of Guadalajara, Jalisco, México
28 Mar 198043.9AppointedAuxiliary Bishop of Guadalajara, Jalisco, México
28 Mar 198043.9AppointedTitular Bishop of Centenaria
24 Jun 198044.2Ordained BishopTitular Bishop of Centenaria
18 May 199862.1AppointedBishop of Aguascalientes, México
20 Apr 200771.0DiedBishop of Aguascalientes, México

MicroData Summary for Ramón Godinez Flores:
Bishop Ramón Godinez Flores (born , died ) Bishop of Aguascalientes

  • a priest for 47.5 years
  • a bishop for 26.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 191, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013