Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dermot J. Ryan

Deceased

Archbishop Emeritus of Dublin

Pro-Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples


Events

DateAgeEventTitle
26 Jun 1924BornDublin
28 May 195025.9Ordained PriestPriest of Dublin, Ireland
29 Dec 197147.5AppointedArchbishop of Dublin, Ireland
13 Feb 197247.6Ordained BishopArchbishop of Dublin, Ireland
8 Apr 198459.7AppointedPro-Prefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples
1 Sep 198460.1ResignedArchbishop of Dublin, Ireland
21 Feb 198560.6DiedArchbishop Emeritus of Dublin, Ireland

MicroData Summary for Dermot J. Ryan:
Archbishop Dermot J. Ryan (born , died ) Archbishop Emeritus of Dublin

  • a priest for 34.7 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015