Catholic-Hierarchy DC

Bishop Agustín Rodríguez

Deceased

Bishop of Paraguay, Military

Titular Bishop of Castellum Tingitii


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1900BornBorja
18 Dec 192525.6Ordained PriestPriest
19 Oct 193131.4AppointedBishop of Villarrica, Paraguay
15 May 193232.0Ordained BishopBishop of Villarrica, Paraguay
4 Dec 196565.5AppointedBishop of Paraguay, Military
4 Dec 196565.5AppointedTitular Bishop of Castellum Tingitii
25 Dec 196868.6DiedBishop of Paraguay, Military

MicroData Summary for Agustín Rodríguez:
Bishop Agustín Rodríguez (born , died ) Bishop of Paraguay, Military

  • a priest for 43.0 years
  • a bishop for 36.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 142
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015