Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ramón Pastor Bogarín Argaña

Deceased

Bishop of San Juan Bautista de las Misiones


Events

DateAgeEventTitle
30 Mar 1911BornYpacaraí
16 Apr 193827.0Ordained PriestPriest
1 Dec 195443.7AppointedAuxiliary Bishop of Asunción, Paraguay
1 Dec 195443.7AppointedTitular Bishop of Bagis
19 Mar 195544.0Ordained BishopTitular Bishop of Bagis
19 Jan 195745.8AppointedBishop of San Juan Bautista de las Misiones, Paraguay
3 Sep 197665.4DiedBishop of San Juan Bautista de las Misiones, Paraguay

MicroData Summary for Ramón Pastor Bogarín Argaña:
Bishop Ramón Pastor Bogarín Argaña (born , died ) Bishop of San Juan Bautista de las Misiones

  • a priest for 38.4 years
  • a bishop for 21.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013